logo

reklam

Ufuk Tepe’nin Kaleminden Eski Milli Sporcumuz Serdar Durer’in Kısa Hayat Öyküsü

Bitlis doğumlu olan Serdar Durer, yaklaşık 35 yıl Ziraat Bankası Bitlis ve Tatvan şubesinin veznedarlığını yapan Mehmet Sabri Bey’in büyük oğludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Bitlis’te tamamladıktan sonra, 2003-2004 Eğitim ve Öğretim yılında Gazi Üniversitesi Spor Akademisini derece ile kazanır. 2006- 2007 Eğitim ve öğretim Yılında Gazi Üniversitesinden mezun olan Durer, okula başladığı ilk dönem Milli takım kamplarına ve yarışlarına yoğun bir şekilde katılması sebebi ile okula devam edememesine rağmen 3,5 yılda eğitimini tamamlar.

001

Tam Ekran Görüntülemek için Görsele tıklayın

1993 yılında okul Atletizm takımına seçilerek spor hayatına başlamış olan Durer, 1999-2000 yılından bu yana Atletizm Türkiye Milli takımında Gençler ve 23 yaş altı kategorilerinde defalarca ülkemizi başarıyla temsil eder. Yaklaşık 60 defa Türkiye şampiyonalarında kürsüye çıkar. Ayrıca büyükler branşında defalarca A Milli olarak görev yapar. Birçok kez uluslararası müsabakalarda ülkemizi temsilen takım halinde ve ferdi olarak kürsüdeki yerini alıp, birçok önemli başarıya imza atar.

2001 yıllında Amerika’dan New York  Iona College’den onların spor programını takip etmek ve onların adına koşmak için resmi teklif alır. Ancak bu cazip teklife rağmen spor hayatına Türkiye’de devam eder. Birçok kişinin hayallerini süsleyen Amerika’nın resmi teklifini kibarca ret eden Durer’in bu davranışı, ülke basınında geniş yer tutar.

004

Halen spor araştırmacılığı ve spor yazarlığı yapmakta olan Durer, spor konularının yanı sıra, çeşitli fikir ve düşünce yazıları da yazmaktadır. Ülkemizin gençlerinin birçok sorununu çeşitli üst düzey platformlarda defalarca ifade edip, gençleri ve sorunlarını bir çok defa gündemde tutmayı başarmıştır.

Bugüne kadar 10’a yakın sivil toplum örgütünde çeşitli kademelerde faal olarak görev yapan Durer, halen Beşminare Düşünce Akademisinin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Gönüllü bir çevreci, bir barış ve doğa aktivistidir.

Durer, hem ulusal, hem de uluslar arası çapta birçok başarının ve ödülün sahibidir.

Çeşitli Basın-Yayın ve Medya Kuruluşlarında başta spor servisleri olmak üzere değişik servislerde görev yapmış olup, birçok Dergi, Gazete, TV ve İnternet gazetesinde Spor danışmanlığı, Spor Servisi Müdürlüğü, Editörlük ve Genel yayın danışmanlığı yapmıştır.
Ülkemizde kırsal kesimlerde yaşayan 8,14 yaş aralığındaki gençlerimizin Antropometrik yapıları, Anatomik ve Fizyolojik kapasiteleri üzerine çeşitli çalışmalar yapmıştır.

0003

 

Bugüne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli kurumlara başta Milli sporcular ile ilgili olmak üzere çeşitli taslak ve projeler sunmuştur. Bunlardan bazıları hayatiyet kazanmıştır. Yaklaşık beş yıl Türkiye’de ki Milli sporcuların sözcülüğünü yapmış olup, Ankara, Şırnak ve Bitlis illerinde Beden Eğitimi Öğretmenliği mesleğini icra etmiştir. Halen başta spor olmak üzere hayata dair birçok konuyu kaleme almakta olup, Rekreatif Etkinlikler’de Liderliğin yazarıdır. Bu çalışma, bu alanda ülkemizde kaleme alınmış ilk bilimsel eserdir.

 

Serdar Durer genç yaşına sığdırdığı bu kadar dolu dolu bir hayata rağmen, toplum içerisinde sade yaşantısı, mütevazı ve dürüst kişiliği ile tanınır. Birçok yazar tarafından hayatı kaleme alınmış olan Durer, fırsat buldukça çeşitli konferanslara ve söyleşi programlarına katılmaktadır.

 

 

Biyografiyi ve Fotoğrafları Hazırlayan: Ufuk TEPE

Share
6334 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ