logo

reklam
01 Mayıs 2018

Eski Milli Maratoncu Milletvekiliği Adaylığı İçin Kollarını Sıvadı

Eski Milli Maratoncu Serdar Durer, Milletvekili  Adaylığı için Kollarını Sıvadı

24 Haziran da yapılacak olan erken Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekili Genel Seçimleri için A. Adayları partilere müracaat etmeye başladılar. Eski Milli Maratonculardan Serdar Durer’de AK Partiden A. Adaylığı için Eğitim Yöneticiliği görevinden istifa etti.

Yakın çevresinden edindiğimiz bilgilere göre AK Parti’den aday adaylığı konuşuluyor. Sürekli Ankara ile temas halinde olan ve son günlerde sürekli Başkentte AK Parti Genel Merkezine gidip geldiğini öğrendiğimiz Serdar Durer, uzun yıllardır Bitlis’in sorunlarını her yerde konuşmaktan çekinmeyen, bu yüzdende herkesi karşısına alacak kadar cesur ve mevzu bahis Bitlis ise gerisi teferruat mantığı ile hareket eden bir Bitlis sevdalısı hemşerimiz.

Her şartta, her durumda Bitlis ile ilgili projeler geliştiren, Bitlis’in lehine olabilecek fikir ve önerileri ile sürekli gündem yaratabilen ve gündemin tepesine de Bitlis’i yerleştiren Serdar Durer’in adaylığını açıklamasını herkes tarafından merak konusu oldu.

Serdar Durer kimdir? Kısaca tanıyalım;

Serdar Durer; 1982 yılında Bitlis’te Atatürk Mahallesinde dünyaya geldi. Ziraat Bankası’nın Bitlis ve Tatvan şubelerinde yaklaşık 35 yıl veznedarlık yapan Mehmet Sabri Bey’in ve Nejla Hanım’ın altı evladının, en büyüğüdür. İlk ve orta öğrenimini Bitlis’te tamamladıktan sonra 2003-2004 eğitim – öğretim yılında Ankara Gazi Üniversitesi Spor Akademisini derece ile kazandı. 2006-2007 eğitim – öğretim sezonunda, mezun olan Durer, ortaokuldayken 1993 yılında okulun atletizm takımına seçilerek spor hayatına başladı. Atletizm Türkiye Milli Takımında, gençler ve 23 yaş altı kategorilerinde defalarca ülkemizi temsil etti.

2001 yılında Amerika’dan New York City Iona College’den onların adına koşmak için resmi teklif aldı. O dönem Bitlis’i uluslararası arenada temsil eden tek milli sporcu olması, gitmemesinde epey etkili oldu. Birçok kişinin hayallerini süsleyen bu teklifi reddeden Durer’in cevabı, ülke basınında geniş yer aldı.

2001 yılında gençler kategorisinde, yılın performansı en iyi üç atleti arasına girip, kayıtlara geçti.

Türkiye şampiyonalarında yaklaşık 60 kez kürsüye çıktı. 30 defa şampiyonluk kürsüsünü kimseye kaptırmadı. Ayrıca büyükler branşında defalarca A milli olarak görev yaptı. Uluslararası müsabakalarda takım hâlinde ve ferdi olarak birçok kez kürsüye çıkma başarısını gösterdi.

2008 yılında Bulgaristan’da yapılan Balkan şampiyonasında büyükler kategorisinde 10.000 metrede son kez kürsüye çıktı. Aynı yarışmada kardeşi Gökhan Durer’de gençler kategorisinde yarıştı. Ağabey ve kardeş, ikisinin birden madalya ile ülkeye dönmesi Türkiye Atletizm tarihinde bir ilk oldu. Kıt imkânlarla, hiçbir sponsoru olmadan, bir müsabaka yazısını bile çoğu vakit alamadan, o başarıları hep tekrarladı.

Serdar Durer’in yükselen başarılarından sonra, Bitlis’te bu spor dalında çok büyük bir canlanma oldu. Bitlis gençliğinin spordaki, özelde de Atletizm’de ki ufkunu açtı. İdolü, rol modeli oldu. Ülkemizde kırsal kesimlerde yaşayan 8-14 yaş aralığındaki gençlerimizin, Antropometrik yapıları, Anatomik ve Fizyolojik kapasiteleri üzerine, çeşitli araştırmalara imza attı.

Yaklaşık 5 yıl Türkiye’deki milli sporcuların sözcülüğünü de yaptı. TBMM başta olmak üzere, ülkenin üst düzey birçok kurumu, spora ve gençliğe olan katkılarını, örnek sporcu kişiliğini belgeleyen teşekkür ve takdir belgelerini tek tek takdim ettiler ona.

Bugüne kadar 10’a yakın sivil toplum örgütünde çeşitli kademelerde görev yapmış olan Durer, halen Beşminare Düşünce Akademisi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir. Bitlis’in sorunlarını değişik platformlara sürekli taşıması, gönüllü bir çevreci, bir barış ve doğa aktivisti olması takdir edilen ayrı bir yönü oldu.

Serdar Durer, sporun ve gençlerin sorunlarını, TBMM’ye, geçmiş yıllarda Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığına, günümüzde Spor Bakanlığına ve farklı mahfillere de taşımaktan usanmadı. Türkiye’de Milli Sporcuların sözcülüğünü yaptığı dönemde, ürettiği çeşitli projeleri noksansız olarak sundu. Bunlardan bazıları da hayatiyet kazandı. Ülkemizdeki binlerce Milli Sporcunun, binlerce Şampiyonun sözcülüğünü yapması onun farkını ortaya koyuyordu.

Bitlis’in ve ülkemizin sporunun sembol isimlerinden biri olmayı çok genç yaşlarında başaran, sporun, sporcuların ve tüm gençlerin sorunlarını her vakit kaleme alan, sesleri olan Serdar Durer, Ankara, Şırnak ve Bitlis illerinde Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği yaptı. Şırnak ve Bitlis illerinde okul müdürlüğü yaptı. Geçmişte, birçok dergi, gazete, TV ve internet gazetelerine spor danışmanlığı, spor servisi müdürlüğü, köşe yazarlığı, editörlük ve genel yayın danışmanlığı yaptı. Ayrıca, Amerika’nın Orta Doğu Stratejileri üzerine, sıralı konferanslar vermeyi de sürdürmektedir.

Share
2681 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ