logo

reklam
05 Aralık 2018

Bitlis’li Öykü Arin için sıra Bitlis’te!

Çağdaş ve Eylem Şen Yazıcı’nın 3,5 yaşındaki kızları Öykü Arin’in yakalandığı lösemiden kurtulması için ilik nakli şart. İlk taramada uygun ilik bulunamazken kampanya uluslararası boyuta taşındı.

İzmir’de yaşayan Bitlis’li 3.5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı’ya, nadir görülen Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) tanısı konuldu. Hastanede tedavi altına alınan minik Öykü, hayata tutunabilmek için ilik bağışı bekliyor.

Öykü Arin’in yakalandığı JMML, löseminin nadir görülen bir türü. Paris merkezli Orphanet veri tabanına göre hastalığın görülme sıklığı 1 milyon kişide 1-9. Minik Öykü yakın zamanda kemoterapi tedavisi görmeye başlayacak. Ancak JMML’nin PTPN11 genetik tipinde olan hastalık, ilik nakli olmadan iyileşmiyor.

Uygun ilik bulmak şart, donör sayısı az

Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’nin (TÜRKÖK) verdiği bilgilere göre 80 milyon nüfuslu Türkiye’de kök hücre bağışında bulunan kişi sayısı sadece 370 bin 759.

Yazıcı ailesinin dostları tarafından Öykü Arin ve tüm lösemi hastaları için başlatılan kök hücre kampanyasının hedefi bağışçı sayısını artırmak. Sosyal medyada “Öykü Arin’e Umut Ol” sloganıyla başlayan kampanya özellikle İzmir’de etkili. İzmir’de büyükşehir ve ilçe belediyeleri, sendika ve meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları üyelerini donör olmak için seferber etti. Altay Spor Kulübü ve Bitlis’te bir spor kulübü oynadığı maça “Kök hücre bağışı hayat kurtarır” pankartıyla çıktı. Haluk Levent’in öncülüğündeki Ahbap platformu da kampanyaya destek veren inisiyatiflerden.

Bitlis ve çevresinden bağış önemli

Kampanya Avrupa’ya taşınırken, henüz bilimsel olarak kesinlik kazanmasa bile uygun iliğin yakın çevrede daha kolay bulunabilmesi ihtimali gözleri minik Arin’nin memleketi Bitlis’e çevirdi. Bitlis’ten verilecek her kan örneği hem Öykü Arin için henüz bulunamayan iliğin daha erken bulunmasını sağlayacak hem de ülke çapında az olan donör sayısını artıracak.

Kemik İliği Nakli Nedir?

TIKLAYINIZ

Bitlis’te donör olmak için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz;

Şube Adı: Türk Kızılayı BİTLİS Şubesi

Şube Başkanı: HAYRETTİN  ÇOBAN

Şube Adresi : HÜSREV PAŞA MAH.AHMET EREN BUL. MESLEK YÜKSEK OKULU KARŞISI 13000 BİTLİS – BİTLİS

Telefon No: 0 532 266 19 00 – 0 533 439 12 68

Fax: 0 434 228 73 55

Temsilcilik Adı: Türk Kızılay TATVAN Temsilciliği

Temsilcilik Koordinatörü: BATTAL  TAŞAR

Temsilcilik Adresi: İŞLETME MAH CUMH.CAD NO:333 TATVAN

Telefon No: 0 553 515 90 10

E-Mail: battaltasar@hotmail.com

DOĞU ANADOLU GVM    ERZURUM

Çat Yolu Üzeri Muratpaşa Mah. TOKİ Karşısı 112 Acil Arkası Yakutiye/ERZURUM

0(442) 342 70 85

Share
1026 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ